Všechny ořechy obsahují bílkoviny, které se kvalitou vyrovnají bílkovinám masa, mléka, luštěnin či vajec. Obsahují všechny esenciální aminokyseliny.
Kešu pocházejí z jihoamerického tropického stálezeleného stromu ledvinovníku západního. Ledvinovník má svůj původ v Brazílii, odkud byl po objevení Ameriky dovezen portugalskými námořníky do Indie a obchodníci jej rozvezli do jihovýchodní Asie a Afriky, kde se pěstuje v celém tropickém podnebí. Největšími producenty jsou Vietnam, Nigérie, Indie, Pobřeží slonoviny, Guinea a Brazílie.
Kešu oříšky jsou specifické větším obsahem škrobu, takže se rozmixované mohou používat k zahuštění pokrmů. Velice často tvoří jednu ze základních surovin vegetariánské, veganské a raw stravy. Jsou oblíbené hlavně pro přípravu dezertů a jako alternativa mléčných produktů.
Pro opravdu syrovou raw stravu se používají kešu oříšky sušené po řadu měsíců, aby se odstranily nežádoucí látky ve slupce, které mohou působit dráždivě. U běžných kešu oříšků se slupky odstraní napařením nebo pražením.
Kešu ořechy jsou charakteristické svou bílou barvou a ledvinkovým tvarem. Oproti jiným ořechům ukrývají méně kalorií, ale více cukru, takže diabetici si musí tuto konzumaci započítat do denního sacharidového příjmu. Obsahují celou škálu minerálních látek jako je hořčík, vápník, fosfor, draslík, měď, selen a železo.
Pro naše zdraví mají blahodárný vliv na oči, sliznice a kůži díky obsahu karotenoidů. Snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi. Posilují naši nervovou soustavu a pomáhají nám v období podrážděnosti, depresí a nervozity. Tak si přirozenou formou můžeme zlepšit náladu a uvolnit se. A jako všechny ořechy, posilují náš imunitní systém a pozitivně ovlivňují činnost srdce a krevní tlak.
Ořechy jsou opravdovým darem přírody, a i lidé držící bezlepkovou dietu si můžou dopřát kus lákavého dortu vyrobeného z rozmixovaných kešu, brusinek a datlí, s polevou vytvořenou z rozmixovaného banánu a kokosového oleje a jahodovým zdobením.