Vynechat nesmíte ani jediný drobný detail. Postavit doma schodiště není jednoduché, a to ani v novostavbě. V případě rekonstrukce je to ještě těžší, protože musíte pracovat s tím, co už máte. V obou případech ale platí, že se musíte nad umístěním, druhem i materiálem hodně zamyslet, a především přemýšlet do budoucnosti. Možnosti, kam je dát jsou obecně dvě:
- v obývací části,
- v předsíni, hale nebo zádveří.
Nenechte se oslnit designem
V poslední dekádě se design přístupových cest rozrostl do neuvěřitelných měřítek a nyní od výrobců uslyšíte především to, že se jedná o estetický prvek domova. To je samozřejmě pravda, ale v případě tohoto produktu nesmíte myslet jen na vzhled. Je důležité, aby se vám líbily, ale musí být také praktické. Přece jen po nich budete každý den chodit.
Ve společenském prostoru
Rozhodnout se můžete postavit konstrukci v obývacím pokoji nebo dokonce v kuchyni, a to nejen jako funkční, ale také jako estetickou součást interiéru. Zde je dobré se více zaměřit i na vzhled, protože se bude jednat o hodně viditelný prvek. Počítat musíte ale s tím, že se část tepla bude odvádět nahoru a pokoj bude fungovat jako komunikační prostředek mezi patry.
Co se druhu týká, záleží pouze na preferencích, dostupném prostoru a věku obyvatel. Velmi oblíbené jsou zejména dva typy, a to samonosné a točité schody. Samonosné působí velmi elegantně a nepotřebuje podporu, takže pod něj můžete dát například knihovnu. Točité schody zase obecně ušetří spoustu místa, které můžete využít efektivněji.
V užitkovém prostoru
Užitkovým je myšlena předsíň, zádveří nebo hala. Tedy místnosti, kterými běžně jen procházíte, ale netrávíte v nich čas. Oddělit komunikační prostor od společenského je praktické nejen kvůli úspoře tepla, ale také z praktického důvodu. Nikdo nebude neustále pochodovat přes obývák na patra, i když do obýváku vůbec jít nepotřebuje a nebude tak rušit při sledování večerního filmu.