Patříte také do řad domácích kutilů, pro které je opravář sprosté slovo a vše si raději opraví sami? V takovém případě je důležité mít i to správné místo, kde půjde práce hezky od ruky. Vlastní dílna je pro takové případy naprostou nezbytností, bez které se neobejdete. Jenže, jak takovou dílnu vůbec zařídit a co by v ní nemělo chybět?
Výběr správného místa
Dílně budou nejlépe slušet světlé prostory, které ale zároveň nebudou případným hlukem, linoucí se z nich, nikoho rušit. Pokud tedy máte větší garáž, ve které je možné alespoň jeden kout obětovat, máte vyhráno. Stejně dobře ale poslouží i léta nevyužívaný zahradní domek, ve kterém se za poslední léta nahromadilo harampádí.
Základní vybavení, které dělá dílnu dílnou
Základ bude tvořit kvalitní pracovní deska, bez které se žádný domácí opravář neobejde. Dostatečně velká a z kvalitního materiálu, aby vydržela i ne příliš přívětivé zacházení v zápalu práce. Pod desku samozřejmě pracovní stůl s dostatečným úložným prostorem na menší nářadí, které je zapotřebí mít neustále po ruce. Do šuplíku se snadno vměstnají šroubováky, šroubky, vrtáky nebo třeba soustružnický nůž závitový. Obrábění je doménou spíše průmyslové výroby, ale proč si trochu profesionality nepřenést i k vám do dílny?
Ve většině dílen vládne chaos, je to hlavně z důvodu nedostatku úložných prostor. Poházené matky, šroubky, vruty, hřebíky a menší nářadí na jedné hromadě s myšlenkou, že jednou budete mít dostatek času na jejich uspořádání. Léta pomalu plynou a vše je jako na začátku. Pokud tedy nechcete jen nečině přihlížet, jak se vaše vysněná dílna mění v jeden velký chaos, nezapomínejte na dostatečné množství úložných prostor. Police, zásuvky, regály…to vše vám pomůže jednotlivé kusy nářadí a vybavení roztřídit a jednou pro vždy nastolit řád. A brzy zjistíte, že v uklizené dílně se o poznání lépe pracuje a tvoří.