V průběhu dne jsme tedy aktivní, stoupá pracovní výkonnost, probouzíme se poměrně brzy i bez budíku. V zimě se k nám musí sluneční záření prodírat pod ostřejším úhlem silnější vrstvou atmosféry a tím se částečně pohlcují jeho krátkovlnné spektrální složky, tedy fialové, modré a zelené. Tato skutečnost má vliv na produkci melatoninu, ten se tvoří vždy ve tmě (v průběhu noci) a neplnospektrální zimní denní světlo jeho tvorbu nepřeruší, ale naopak podpoří. Melatonin na lidský organismus účinkuje jako relaxativum, proto se nám v zimě nechce ráno vstávat, a jsme v průběhu dne více unavení, ospalí a neaktivní.
Zásadní význam plnospektrálních žárovek si lidé prozatím příliš neuvědomují
K tomuto problému se vyjadřují i psychologové, kteří doporučují tzv. terapii plnospektrálním světlem. V současné době je na trhu dostatek žárovek a zářivek, jež takové záření produkují, a nahrazují přímé sluneční světlo, známé z letního období. Tato speciální osvětlovací tělesa, např. LED žárovky R7S, E27, E14, GU10, T8 prospívají i domácím zvířatům a rostlinám, používají se mimo jiné pro pěstitelské účely v uzavřených sklenících. Bohužel stále většina domácností i pracovišť této problematice nevěnuje příliš mnoho pozornosti a považují tuto skutečnost za nepodstatnou, přitom je po zaměstnancích vyžadován precizní výkon po celou dobu pracovní směny.
Zavedením této osvětlovací techniky by se nejen zvýšila produktivita práce, ale zlepšily by se vztahy mezi lidmi. Podobné problémy vznikají i ve školách, kde jsou stále ve velké míře zastoupeny klasické zářivky, což se projevuje nejčastěji slabšími výsledky žáků v prvním (zimním) pololetí.